1. Společnost

DEZINFEKCE VOZŮ OZONEM

Co je to ozon?

Kromě obvyklých dvouatomových molekul O2 se kyslík vyskytuje i ve formě tříatomové molekuly jako ozon O3. Za normálních podmínek je to vysoce reaktivní plyn modré barvy a charakteristického zápachu s mimořádně silnými oxidačními účinky. 

Ozón má až 3000 krát vyšší oxidační schopnost než chlor. Díky této oxidační schopnosti rozbíjí buněčné stěny virů a bakterií a proto dokonale dezinfikuje a likviduje veškeré viry, bakterie, plísně a jejich spory a také při delším působení i vyšší organismy - parazity, hmyz atd.. Neexistuje žádná bakterie a virus, které by dokázaly odolat ozonu.

 

Jak probíhá dezinfekce ozonem?

K dezinfekci ozonem používáme průmyslový ozonový generátor. Uvnitř ozónového generátoru dochází k vysokonapěťovému výboji, který v reakci s okolním kyslíkem vytváří molekuly ozónu O3 - tedy podobně, jako při úderu blesku, ale zde v řízeném a kontrolovaném prostředí.

Poté co ozón zlikviduje bakterie, plísně a jiné organické látky, stane se nestabilním a jednoduše se přemění zpět na kyslík. 

 

Jsem alergik, astmatik. Je pro mě dezinfekce ozonem vhodná?

Jednou z nejčastějších alergii je alergie na bytový prach. Alergii vyvolávají alergeny, které pocházejí z výměšků roztočů a jejich fekálií (Dermatophagoides farinae, D. pteronyssinus) a které se usazují na drobných částech prachu. Tyto alergeny se šíří vzduchem. Ozon je účinně ničí a omezuje tak rozvoj prachových roztočů. Každý alergik by si měl ozonem pravidelně ošetřovat místnosti a vozidla, ve kterých se necítí dobře.

 

 
zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ozon